MODUŁY DREWNIANO-SŁOMIANE

W ramach działań "Dobrego domu" wypracowany został system budowy przy pomocy modułów drewniano-słomianych. Technika ta polega na skonstruowaniu gotowych modułów drewniano-słomianych, które potem można jak klocki składać w domki. Każdy z elementów składa się z zewnętrznej ramy drewnianej, wewnątrz poprzetykanej listewkami, które w efekcie tworzą coś w rodzaju delikatnej siatki drewnianej. W każde "oczko" takiej siatki wciska się kostkę słomy, potem, gdy cały moduł jest wypełniony słomą, powleka się go pierwszą warstwą gliny. Moduły mają zwykle wymiary 2,5m x 2,5m x 0,28m. Przygotowane uprzednio elementy trzeba na miejscu budowy złożyć w dom. Potrzebny jest do tego dźwig.

Zaletą tej konstrukcji słomiano-drewnianej jest to, ze elementy można przygotować z wyprzedzeniem. Gotowe elementy można w ciągu jednego dnia złożyć w domek i zabezpieczyć przed deszczami, eliminując stres związany z zamakaniem kostek słomy. Wszystko to brzmi niezwykle prosto, ale opracowanie tego nowatorskiego sposobu to miesiące rozterek i eksperymentów. Inspiracje mogą pojawić się zewsząd, tak było w przypadku machiny do wciskania kostki słomianej w "oczko" konstrukcji z listewek, której pomysł powstał podczas wyciskania czosnku wyciskarką.

Moduły drewniano-słomiane można z powodzeniem zastosować w budynkach mieszkalnych, warsztatach, stodołach, pomieszczeniach gospodarczych, salach, świetlicach wiejskich. Można z nich budować formy nowoczesne lub tradycyjne, parterowe lub piętrowe. System budowania z modułów drewniano-słomianych nie ogranicza szerokich możliwości dizajnerskich, jakie daje budownictwo z kostki słomianej, niwelując przy tym niebezpieczeństwo związane z deszczami podczas budowy ze słomy.

Do tej pory budowanie z kostek słomianych kojarzono przede wszystkim ze ścianą, bez względu na to w jakiej technologii została ona wykonana. Chyba po raz pierwszy opracowano system, który pozwala na użycie sprasowanej kostki słomianej również do konstrukcji dachów oraz podłóg. Moduły drewniano-słomiane to elementy, które położone płasko jeden obok drugiego utworzą podłogę lub odpowiednio przycięte mogą złożyć się w spadzisty dach. Daje to "Dobry dom", w którym ciepło nie ucieka górą, a zimno nie ciągnie od podłogi.